Voorzitters Joost van den Berg en Judith van Vliet bij de campagnestart voor de Tweede Kamerverkiezingen toen de Leidse afdelingen van de twee partijen wel samen optrokken. (Foto: Chris de Waard)

GroenLinks en PvdA in Leiden niet samen de verkiezingen in

‘Samen kan het’ was in september vorig jaar nog de slogan waarmee GroenLinks en de PvdA samen campagne voerden voor de Tweede Kamerverkiezingen. Lokaal zijn de partijen nog niet zover. Dat bleek zaterdag toen de leden van PvdA Leiden in meerderheid voor een gezamenlijke lijst stemden, maar die van GroenLinks niet. De Leidse afdelingen van GroenLinks en de PvdA doen daarom allebei met een eigen kandidatenlijst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in 2026.

“We gaan wel andere vormen van verregaande samenwerking verkennen. We staan sterk door gebruik te maken van elkaars krachten”, aldus voorzitter Judith van Vliet van GroenLinks Leiden en haar collega Joost van den Berg van de PvdA Leiden. “We kiezen in Leiden voor samenwerking met twee kandidatenlijsten bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2026.”

De twee partijen werken op landelijk niveau steeds meer samen. Op een landelijk ledencongres is besloten dat de partijen in 2026 definitief kiezen over wel of niet volledig samengaan.  Tot die tijd kunnen lokale afdelingen zelf beslissen in welke mate ze op gemeentelijk niveau willen samenwerken. De leden van de Leidse afdelingen konden zaterdag kiezen uit twee opties. De eerste was een gezamenlijke lijst, de tweede een verkenning van andere vormen van uitgebreide samenwerking.

Een meerderheid van de leden van PvdA Leiden stemde voor de gemeenschappelijke lijst, een meerderheid van GroenLinks Leiden stemde voor het alternatief. Dat betekent dat de
partijen in 2026 met twee aparte kandidatenlijsten aan de verkiezingen voor de gemeenteraad meedoen. Wat nu volgt is een verkenning, waarin de partijbesturen andere vormen van uitgebreide samenwerking gaan onderzoeken.

Volgens voorzitter Judith van Vliet van GroenLinks Leiden is sowieso duidelijk ook ook de Leidse leden van haar partij willen samenwerken met de PvdA. “Deze stemming ging over de manier waarop. We horen van onze leden verschillende redenen voor hun keuze. Wat eruit springt onder de leden die tegen hebben gestemd, is de wens voor een vorm van samenwerken waarbij we elkaar aanvullen.”

PvdA Leiden-voorzitter Joost van den Berg is in elk geval blij dat ook de GroenLinks-leden de samenwerking blijven zoeken. “Hoewel onze leden voor een gemeenschappelijke lijst hebben gestemd, blijven we voorlopig nauw samenwerken en maken we gebruik van elkaars krachten.”

Leiden Politiek


Studio Leiderdorp
Sisalbaan 13
2352 AZ Leiderdorp

E-mail
redactie@unity.nu

Telefoon Redactie
071 - 5425160

Privacy Policy

×